Nieuwsbrief ABC, jr 2, nr. 1, januari 2010
'Hé leuk, die gaat net zo snel als ik'
Hester Monster van ‘De Wielewaal’ over Day a Week School en Montessori, door Kathelijn Rombaut
Het zijn de wit besneeuwde eerste werkweken van januari 2010. Ouders ploeteren met kinderen op de fiets over gladde, vaak niet schoongemaakte wegen naar school. Het is een van die dagen dat ik spreek met Hester Monster, leerkracht op de 1e Montessorischool ‘ De Wielewaal’. Over Montessorionderwijs en de pilot van de Day a Week School voor excellente leerlingen. En over haar motivatie om voor de klas te staan. Lees verder...
Taalconferentie 3 februari 2010![]()
Taalbeleid in een achtbaan is het thema van de zesde stedelijke taalconferentie. Deze vindt plaats op woensdag 3 februari 2010 vindt in de Meervaart.
VVE, PO, VO en MBO kunnen kennis nemen van de nieuwste ontwikkelingen in taalonderwijs en taalbeleid. De dag start om 08.00 uur met een interactief taalontbijt. Tijdens de lunch is er een vragen en antwoorden sessie.
“Ik ben veel geholpen met spelling”
Eind januari is de laatste bijeenkomst van één van de spellingbegeleidingsgroepjes. Vier leerlingen uit groep 7 en 8 hebben de afgelopen maanden hard gewerkt om hun spellingniveau op te krikken. Na 16 bijeenkomsten wordt getoetst of de spellingachterstand is verminderd.
Enkele reacties van de leerlingen:
Dionne: “Wat je op school anders hebt geleerd, begrijp je hier beter.”
Yayha: “Ik ben veel geholpen met spelling en ik heb dingen geleerd waar ik veel moeite mee had.”
Niki: “Het is gezellig en ik heb nu goed geleerd dat er na een korte klank een dubbele medeklinker komt.”
Mick: “Het is hier veel duidelijker dan op school, daar wordt het maar één keer uitgelegd.”
Heeft u leerlingen in uw klas of op school (uit groep 7 of 8) die een duidelijke achterstand hebben met spellen en die gebaat zijn bij het opfrissen van de regels, het aanleren van strategiegebruik en het versterken van het spellingbewustzijn? Dan is de groepsbehandeling spellingbegeleiding iets voor u. Halverwege februari gaat het volgende groepje van start, op de woensdagmiddag van drie tot kwart over vier. Voor dit groepje zijn nog twee plekken vrij.
Afgevaardigden van Amsterdamse scholen en schoolbesturen bezochten samen met het ABC twee basisscholen in Arnhem waar de 1-zorgroute is ingevoerd. Alle scholen in Arnhem gaan de 1-zorgroute invoeren. Zij worden ondersteund door de samenwerkingsverbanden en de schoolbegeleidingsdienst. Arnhem verwacht van de 1-zorgroute: van curatief naar proactief werken, meer handelingsgericht werken, meer planmatig handelen en van activiteit naar doelgericht onderwijs. De 1-zorgroute is een voorwaarde voor passend onderwijs. Lees verder...
Autismespectrumstoornissen (ASS)
Naast de succesvolle studiemiddagen ASS voor basis- en voortgezetonderwijs zijn er nu ook bijeenkomsten voor het jonge kind. Linda Traudes, GZ-psycholoog en orthopedagoog-generalist bij het ABC, gaat samen met u in op vragen als: Is autisme hetzelfde als PPD-NOS? Hoe denkt een kind met ASS? Wat kan ik doen als leidster? Klik hier voor meer informatie.
Het project ‘Alle Scholen in Beweging’ is een ondersteuningsaanbod voor scholen. Scholen kunnen zelf een vorm kiezen die het beste aansluit bij de eigen ontwikkeling. Enerzijds is er de website met veel informatie. Anderzijds kan ondersteuning van experts aangevraagd worden. Vanuit het ABC zijn dit Suzanne Limpens (Rekenbus), Marijke Kienstra, Dick Poel en Joke Meijerink (taal- of rekenaudit).
Scholen kunnen kiezen uit onderstaand aanbod:
- Het uit laten voeren van een taal- of rekenaudit
- Een bezoek aan een ‘School in beweging’
- De komst van de Taal/Lees- en Rekenbus.
Wilt u als bestuurder vouchers aanvragen voor één of meerdere van uw scholen? Vraag dan direct uw vouchers aan.
Wilt u eerst meer lezen over Alle scholen in beweging, klik dan hier.
Boekentips voor kleine mensen
Door Kathelijn Rombaut
Kinderboekenschrijver Hans Kuyper heeft weer een heerlijk boek geschreven. Dit keer voor kinderen vanaf een jaar of 5.
Fleur begint aan het grootste avontuur van haar leven: ze leert lezen! Eerst de letters, dan korte woordjes, en met Kerstmis kan ze bijna alles lezen. Ook al weet ze soms niet wat het betekent. 'Ja,' zegt papa, 'straks kun je alle woorden lezen, maar dan weet je nog niks. Je moet het ook allemaal gaan begrijpen. Daarom moet je nog heel lang naar school.' Maar dat vindt Fleur helemaal niet erg. Want ze heeft de liefste juf van de wereld!
Fleur heeft de liefst juf – Hans Kuyper. Illustraties Annet Schaap – uitgeverij Leopold
Helden! Mensen die de wereld mooier maken
Gezeten met mijn oudste zoon op de bedrand, blijkt dit nieuwe boek van Janny van der Molen een schot in de roos. Een meisje leest het dagboek van Anne Frank, een jongetje loopt mee met Gandhi’s zoutmars. Nederlandse schoolkinderen corresponderen met leeftijdsgenoten in Zuid-Afrika ten tijde van Mandela’s vrijlating. Een zeventiende-eeuws meisje wil net als haar broers Latijn leren.
Vanuit de beleving van kinderen vertelt Janny van der Molen het verhaal van mensen die de wereld door hun moed, kracht en doorzettingsvermogen een stukje mooier maakten. Bekende en minder bekende mensen die voor kinderen van vandaag een voorbeeld en inspiratiebron kunnen zijn:
Anna Maria van Schurman, Charles Dickens, Ferdinand Domela Nieuwenhuis, Florence Nightingale, Anne Frank, Michail Gorbatsjov, Mahatma Gandhi, Moeder Teresa, Nelson Mandela, Aletta Jacobs, Martin Luther King en Barack Obama.
Ieder verhaal begint met een prettig beschreven biografie. Daarna volgt een verhaal om ‘lekker te lezen’. Een hele goede manier om met een aantal beroemde mensen kennis te maken.
Voor haar boek Over engelen, goden en helden werd Janny van der Molen bekroond met een Vlag en Wimpel.
Nee! Een boek over Nee en Ja zeggen Door seksuologe Sanderijn van der Doef. Illustraties Marian Latour
Hartgrondig Nee! roepen kunnen kleuters goed, liefst midden in de supermarkt. Nee zeggen is makkelijk als het om andijvie eten gaat. Maar tegen de buurjongen die met jóúw bal wil spelen is een fluisterend Nee al heel moedig. Tegen die tante met knuffeldrang is Nee zeggen vaak ongewenst. En wat als een bekende heel aardig vraagt of hij je billen mag zien? Als ouder, kleuterjuf of verzorger wil je kinderen leren op de juiste momenten Nee en Ja te zeggen, zonder ze bang te maken voor kinderlokkers. Wanneer zeg je Nee, wanneer zeg je Ja en vooral: hoe zeg je het?
Licht en humoristisch prentenboek over weerbaarheid.
Boekentips voor grote mensen
Door Kathelijn Rombaut
Een kind heeft vele moeders van Sarah Blaffer Hrdy laat zien dat sinds oertijden leefgemeenschappen noodzakelijk zijn bij de opvoeding. Om te overleven in een wereld waarin voedsel schaars was en de aanwezigheid van roofdieren levensgevaarlijk, was verzorging van kinderen cruciaal; niet alleen door moeders, maar ook door broers, zusters, tantes, vaders, grootouders en vrienden. Uitgeverij Nieuw Amsterdam
‘Het aardige van haar studie is dat zij het vulgair-darwinistische idee van de oerman die jaagt en de oervrouw die voor de kinderen zorgt volledig onderuithaalt. (...) Zonder hulpouders was er geen menselijke soort geweest, stelt Hrdy, en ze geeft hiermee een treffend en zeer plausibel inzicht in het ontstaan van de mensheid.’ HP/De Tijd
De grenzeloze generatie van Frits Spangenberg en Martijn Lampert
De jongste generatie leeft intens, gefascineerd door uiterlijk, kicks, status en netwerken; opgevoed in vrijheid en voorspoed. Veel jongeren treden de toekomst met vertrouwen tegemoet en wenden hun vitaliteit op een positieve manier aan. Maar daarnaast zijn de schadelijke gevolgen van een collectieve onverantwoordelijkheid zichtbaar: obesitas, alcoholmisbruik, schooluitval, schulden en publieke agressie. Een leger hulpverleners krijgt deze problemen maar niet onder controle. Sinds de omarming van het forever young-ideaal door volwassenen, rust er een taboe op opvoeden met gezag en wordt het belang van zelfbeheersing en het nemen van verantwoordelijkheid gebrekkig op jongeren overgedragen. Prominente opiniemakers en deskundigen, onder wie Jan Derksen, Martine Delfos, Charles Groenhuijsen, Sywert van Lienden, Herman Wijffels, Micha de Winter, Pieter Winsemius en Theodore Dalrymple, reageren op de inzichten van de auteurs en geven hun visie op dit hoogst actuele thema. Uitgeverij Nieuw Amsterdam
Groep 3 van De Rietlanden over Haïti
Kinderen van groep 3 van De Rietlanden vertellen over Haïti, laten zien hoe een aardbeving eruit ziet en verkopen chocola. De opbrengst is natuurlijk voor giro 555! ►Afspelen video

