Workshop 10. Samen met je leerlingen doelen stellen

Uitvoering Mieke Nusse, intern begeleider Troelstraschool, Anneke Paehlig, leerkracht Louis Bouwmeesterschool en Paulien Rietveld, ABC onderwijsadviseurs. 
Inhoud In Amsterdam Nieuw West zijn op een aantal scholen de capaciteiten en de onderwijsresultaten van leerlingen in groep 6 met elkaar vergeleken binnen het project ‘Focus op Capaciteiten’. Nogal wat leerlingen blijken - om allerlei uiteenlopende redenen - ondermaats te presteren. Op de Troelstraschool hebben de intern begeleiders daarover achtergrondgesprekken met de leerlingen gevoerd en kwamen daarbij tot verrassende uitkomsten en contacten.
In het project vragen de leerkrachten uitdrukkelijk aan de leerlingen om mee te denken over een aanpak om hujn resultaten op niveau te brengen. Zo krijgen leerlingen zicht op hun sterke en minder sterke kanten. Wat beheersen ze al en wat nog niet, en waar willen ze aan werken? Dat motiveert, immers: leerlingen zullen zich meer inzetten voor hun eigen idee dan voor het idee van een ander. De gesprekken zorgen ervoor dat de leerlingen actief betrokken zijn bij hun eigen ontwikkeling en kritisch leren kijken naar zichzelf. Ze ervaren leren als zinvoller en de animo om naar school te gaan neemt toe.
Veel kinderen blijken geen ervaring te hebben met het voeren van een dergelijk gesprek. Ze hebben niet geleerd na te denken over hun eigen leerproces en hun ideeën en wensen. De praktijk wijst uit dat ze in het begin de gesprekken maar raar vinden. Op de Louis Bouwmeesterschool heeft de leerkracht haar werkwijze aangepast. Met succes. Elke leerling wil nu graag een gesprek. In de workshop komt aan de orde hoe zij dit heeft aangepakt.